Přednášky

Přednášky letošního Barcampu v Hradci Králové

Každý rok pro Tebe vybíráme řečníky do pevného tracku, zbytek programu tvoříš právě Ty pomocí hlasování.

Pevní řečníci

Cesta k vysněné hře na vlastním enginu

Jan Zelený | Senior Programmer at Bohemia Interactive

Pro koho je přednáška určena:

Přednáška je určena pro začínající tvůrce her, fanoušky strategií a vlaků a návštěvníky, kteří chtějí nahlédnout pod pokličku nezávislého herního vývoje.

O čem tato přednáška bude:

V této přednášce se dozvíte, co stálo za vývojem hry Mashinky. Od motivace a prvních krůčků až po dokončování, jaký je několikaletý vývoj v jednom člověku, co obnáší vytvoření vlastního enginu a v závěru i několik rad, jak to celé zvládnout.

Z Pardubic do San Francisca

Luboš Volkov | Lead Visual Designer at Toptal

Pro koho je přednáška určena:

Designéři + široká veřejnost

O čem tato přednáška bude:

Příběh o tom, jak jsem se dostal z malého města ve východních Čechách z Pardubic (takové to hned vedle Hradce) do San Franscisca a designoval pro velké americké společnosti. Příběh plný praktických tipů, jak se dostat dopředu a kterým směrem jít, úspěchů a taky pořádných failů, které se mi staly za 8+ let mojí kariéry.

Crowdfunding - jedna z cest jak financovat svůj projekt

Marcel Láža | Chief Operations Officer at XTND

Pro koho je přednáška určena:

Pro ty, které zajímají alternativní možnosti financování svých nápadá a projektů, ještě před tím, než jsou schopni je dostat ve větším měřítku na trh.

O čem tato přednáška bude:

Vyčerpali jste veškeré vlastní finance a také všechny FFF a přemýšlíte nad některou crowdfundingovou platformou jako spásou nad svým projektem? Tak si přijdte poslechnout a zjistit co takový crowdfunding obnáší a co je potřeba připravit na jeho úspěšné zdolání a jak být promován a podporován samotným Kickstarterem.

Egoverment v praxi: příčiny selhání

Ondřej Profant | člen komise ICT hl. m. Prahy

Pro koho je přednáška určena:

Komukoliv

O čem tato přednáška bude:

Egoverment je velmi populární téma, avšak proč je v pravěku? Co jsou reálné příčiny? Nedostatek technologii to rozhodně není. Řekneme si proč a kde to vázne.

Travelling Salesman Challenge a další veřejné IT akce a soutěže pro zlepšení náboru

Jan Bleha | Community Manager at Kiwi.com

Pro koho je přednáška určena:

O čem tato přednáška bude:

Přijďte se dozvědět více o organizování a podpoře IT akcí, meetupů, hackathonů, soutěží a dalších komunitních aktivit s cílem zlepšení náboru a budování značky zajímavého technologického zaměstnavatele.

V této přednášce povyprávím primárně o práci s IT komunitami a o cílené propagaci firmy jako zajímavého technologického zaměstnavatele. Budu se věnovat:
– organizace vlastních technologických akcí, hackathonů, soutěží
– navazování kontaktů s externími IT komunitami a poskytování jim podpory
– získávání relevantních kontaktů na zajímavé lidi
– dlouhodobá práce s kontakty a udržování dlouhodobého vztahu s firmou i přestože pracují jinde
– angažování interních programátorů do komunitních aktivit
– organizace akcí v hiringově zajímavých lokalitách mimo ČR
– přímý nábor na IT akcích
– viditelnost na sociálních sítích, vedení blogu

Jak se hledá princezna aneb Lokalizace v budově

Dominik Matoulek | eMan

Pro koho je přednáška určena:

Pro celou IT Crowd

O čem tato přednáška bude:

Bylo nebylo, princezna se ztratila. Ani dvorní kouzelnice se svou GPS koulí ji nemohla najít. To mohlo znamenat jediné; princezna musí být uvnitř budovy. Král s královnou lomili rukama. Co teď? V mém vyprávění se dozvíte, jak použít čertíka Běžné Komponenty a vodníka Dostupné Komponenty a šlamastyku rozličně rozuzlit. Nesmí chybět ani věrný ohař Sken, který všude byl a všechno zná, každou budovu prošmejdil a data nastřádal. A nakonec ukážu, jak snadné je povolat prince Aplikaconě, který bez obtíží každou budovu prohledá a princeznu najde.

Strukturování velké aplikace v Reactu

Tomáš Vejpustek | Moro Systems

Pro koho je přednáška určena:

Pro programátory, kteří vyvíjejí velké aplikace v Reactu nebo o tom uvažují. Pro všechny, kteří si myslí, že mají chaos ve svém Reactím kódu.

O čem tato přednáška bude:

Jak strukturovat React codebase a nezbláznit se z toho? Co všechno se dá udělat? A co cyklické závislosti?

Umělá inteligence, trilobiti a Červená královna

Josef Holý | MSD

Pro koho je přednáška určena:

Určeno všem, bude to populárně naučné, v podstatě netechnické.

O čem tato přednáška bude:

Umělá inteligence je fenomén, o kterém se mluví všude, od technologických konferencí po světové ekonomické fórum. Pro pochopení každého nového fenoménu je dobré hledat paralely v minulosti a v této přednášce se zkusíme podívat pořádně hluboko - až 550 miliónů let zpátky. Do doby, kdy zemi ovládali trilobiti. Červená královna z Alenky nám potom poví, jestli se blíží náš konec.

Jak na znovupoužitelnost frontendových komponent

Josef Bačkovský | Quadient

Pro koho je přednáška určena:

Pro všechny, kteří pracují na více projektech a nechtějí psát stále stejné části kódu od začátku.

O čem tato přednáška bude:

Při psaní rozsáhlých webových aplikací jsme narazili na opakované vytváření stále stejných komponent. Popíšu vám, jakými fázemi jsme v boji s duplicitou frontendových komponent prošli. Představím naše současné workflow práce s komponentami a řekneme si, proč je dobré vylepšovat svoje pracovní flow.

Hlasovaní řečníci

Gramatiku známe všichni, tak proč neznáme typografii?

Petr Michal | Střední škola propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí (učitel)

Pro koho je přednáška určena:

Přednáška je určena pro všechny, kteří se (nejen) ve své profesi setkávají s tvorbou různých obsahových výstupů a chtějí se dozvědět o nejčastějších chybách sazby textu a grafiky.

O čem tato přednáška bude:

Hlavním tématem bude typografie z praktického hlediska – budou zde uvedeny příklady chybné/správné sazby textu a obrázků, ale také například to, že správný cit a rozmístění hrají při tvorbě obsahu také důležitou roli. A aby to nebylo pouze o textu a obrázcích, část přednášky se bude zabývat pojmem zlatého řezu a jeho aplikaci v různých publikačních odvětvích.

Jak hledat v aplikačním logu

Petr Havelka | Unicorn

Pro koho je přednáška určena:

Pro ty z nás, co provozujeme či vyrábíme větší serverovou aplikaci

O čem tato přednáška bude:

Ukážu vám jak si výrazně zjednodušujeme provoz velkého systému tím, že sbíráme a analyzujeme data z logů a co všechno z nich vlastně dokážeme vyčíst. To všechno s využitím Elastic stacku (Elastic search, Logstash, Kibana).

Sdílejte, může se to stát i vám!

Jiří Hrdlička | Software Consultant - Quadient

Pro koho je přednáška určena:

Pro všechny, kteří si rádi ověřují informace.

O čem tato přednáška bude:

Vždycky mám radost, když můj email vyhraje v loterii, nebo když si na mě se svým jměním vzpomene nigerijský princ. Když pak lidem nasdílím radu, že PIN zadaný v obráceném pořadí vám může zachránit život, tak to jsem teprve šťastný. A teď vážně, v přednášce bude: kompilace těch nejstupidnějších hoaxů a scamů, analýza důvodů jejich šíření, historie a mnoho dalšího.

Barevní lidé a jak je rozeznat

Ondřej Serbousek | Unicorn, Project Manager

Pro koho je přednáška určena:

Pro kohokoli kdo vnímá rozdílnosti v reakcích a chování různých lidí, a kdo se někdy zamyslel, zda existují společné rysy nebo kategorie pro některé z nich.

O čem tato přednáška bude:

Ne, nebudeme řešit multikulturní témata. Ne, nebudeme řešit otázky migrační krize :-) Insights pomocí barev popisuje jedno z nejjednodušších rozdělení lidských povah a chování. Její síla je právě v jednoduchosti, kdy možná není tak detailní, jako jiné metody, ale o to snadněji pochopitelná.

O nejdůležitějším zvířátku v lese... (a existuje vlastně?)

Vojtěch Kounovský | eMan s.r.o., Project manager

Pro koho je přednáška určena:

Těm, kteří jsou si jisti, že mají v práci naprosto zbytečné kolegy, aniž by reálně chápali náplň jejich práce. Také těm, kteří chápou, že základem firemní kultury je vzájemný respekt a komunikace.

O čem tato přednáška bude:

Jednoho dne se zvířátka začala hádat, které z nich je nejdůležitější. “Já,” prohlásil Medvěd. “Jsem největší a nejsilnější.” “To ne,” nesouhlasila Sova. “Já jsem nejmoudřejší a umím létat.” “Já sbírám pyl z květů,” zabzučela skromně včela, když na ni přišla řada. “A co jako? Vidíme snad ten pyl? A k čemu to je? Jen nám tady překážíš,” zahřímal Medvěd a včelu rozšlápl. Víte, co dělají vaši kolegové? A nepřipravujete se náhodou taky o med?

Čtyřhodinový pracovní týden v praxi

Martin Dostal | Zakladatel SimpleShop.cz & Vyfakturuj.cz

Pro koho je přednáška určena:

Pro všechny, kteří chtějí za minimum práce maximální zisk. Pro ty, kteří chtějí znát vyzkoušené a praktické rady, jak si uzpůsobit život tak, aby pracovali minimum času a měli maximální efektivnost.

O čem tato přednáška bude:

Představím své zkušenosti za 7 let. Úspěchy i neúspěchy. Co jsem zjistil, že funguje skvěle, a naopak nefunguje vůbec. Řekneme si několik základních tipů jak začít. Co vlastně musí člověk udělat proto, aby se mohl věnovat práci úplně minimálně a přitom mít nadprůměrnou efektivitu.

Pushni, rozjeď cluster a škáluj

Jirka Pénzeš | TopMonks

Pro koho je přednáška určena:

Pro všechny, kteří chtějí vidět, jak může fungovat moderní flow vývoje

O čem tato přednáška bude:

Na přednášce si ukážeme, jak je možné spravovat spousty aplikací a jednoduše je naškálovat. Ukážu vám, jaké používáme vývojové flow a jak to celé může a nemusí fungovat :)

Byl jednou jeden Kotlin

Vaclav Souhrada | eMan s.r.o., Android Developer | Czech Kotlin User Group founder & organizer

Pro koho je přednáška určena:

Pro všechny, co se chtějí dozvědět něco o Kotlinu. Pro ty, co o Kotlinu uvažují, či se chtějí dozvědět, proč se o něm teď tak mluví a čím si získal tisícovky programátorů po celém světě.

O čem tato přednáška bude:

Za devíti horami žili skřítci Androiďáčci, kteří si pod dohledem taťky Googla stavěli svoje domečky, aplikace. Někteří používali Java cihly, jiní C# kameny nebo HTML5 dřevo. Domečky ale občas stály nakřivo, jindy v nich byla díra. Skřítci se proto těšili na velký I/O 2017 bál, kde jim taťka Google ukázal nový materiál, kouzelný Kotlin, ze kterého mají své aplikace stavět. Jak taťka Google ke Kotlinu přišel a v čem spočívá jeho čarovná moc?

Freelo: Z 0 na 7000 uživatelů bez investora

Karel Dytrych | Freelo

Pro koho je přednáška určena:

Pro každého kdo chce pozvednout práci svého týmu, začít podnikat, inspirovat se nebo zvýšit efektivitu.

O čem tato přednáška bude:

Fotoškoda, Rockpoint, Re-Max, WMC Grey: co mají tyto firmy společného? Organizují svou práci efektivně pomocí Freela. Na přednášce se dozvíte jak jsme se rozjeli z nuly na 7000 uživatelů za rok a půl bez investora. Jak přemýšlíme a jaké pracovní postupy nám fungují.

100 km/h s quadrocoptérou za 5000,- Kč

Roman Mařák | MoroSystems, Java Developer

Pro koho je přednáška určena:

Pro všechny co už někdy přemýšleli o koupi quadrocoptéry. Pro všechny kutily, co mají na poličce volné místo na 4 vrtule. Pro vás co máte rádi rychlost.

O čem tato přednáška bude:

Z jakých dílů se skládá závodní dron? Jak se liší od komerčních dronů? Co na něm běží za software? Jak si můžete za pár korun jeden doma postavit? Punč a dort.

Varování: Co si přeješ, se může splnit

Jitka Mikešová | autorka diářů Dreamer

Pro koho je přednáška určena:

Pro všechny snílky, kteří nečekají až příležitosti přijdou za nima, ale touží jim jít naproti.

O čem tato přednáška bude:

O tom, jak přitahujeme to, na co myslíme a čemu věříme. Co můžeme udělat pro to, abychom rychleji dosahovali snů a žili život podle našich představ.

Přepíšeme to od nuly - ne fakt ne

Michal Miky Jankovský | Quadient (former GMC) - Software Developer

Pro koho je přednáška určena:

Pro developery i manažery co mají chuť něco přepsat od nuly

O čem tato přednáška bude:

Tento web Barcampu jsem přepsal (skoro sám) od nuly... 1) proč to radši nedělat, 2) na co si dát případně pozor, 3) omlouvám se za letošní komplikace. Každy z nás developerů tato památná slova vyslovil alespoň jednou... ;) Pro hobby projekt to bylo součástí motivace, napsat to "lépe a správně" a snad je to i ospravedlnitelné. Ale v byznysu to může být skutečně likvidační: Netscape, Windows Vista...

Možnosti online podnikání

Mirek Rohlíček | OSVČ - Správa webů, marketing, grafika, konzultant

Pro koho je přednáška určena:

Přednáška je pro každého, kdo chce znát způsoby, jak vydělávat díky svým schopnostem a zkušenostem pomocí internetu. Udělejte ze svého koníčka podnikání.

O čem tato přednáška bude:

Seznámím vás s možnostmi online podnikání jako je investování, online služby, marketing, podnikání na Amazonu, affiliate a další způsoby vydělávání online. Využívejte naplno možnosti internetu nejen pro zábavu ale hlavně pro práci.

Probuď obří talent

Dominik Novozámský | PROBUDOBRA.cz

Pro koho je přednáška určena:

Pro ty, kdo hledají cesty jak rozvíjet své talenty, vášeň a budovat pevné vztahy. ->Studenti, kteří hledají své poslání. ->Team-leadery, kteří hledají cesty jak vytáhnout ze svého týmu co nejvíce.

O čem tato přednáška bude:

V informační době hledají lidé správné informace a strategie k dosažení osobních i kariérních cílů. Nejsou si však vědomi, že strategie tvoří pouze 20 % z úspěchu lidského výkonu. 80 % tvoří psychologie člověka, vnitřní nastavení hodnot a nalezení stavu "flow" v každodenních aktivitách. Z přednášky si odneseš základní porozumění lidského chování a potřeb, díky kterým dokážeš efektivně komunikovat se sebou i s ostatními pro dosažení svých cílů.

Jak tvořit hry na webu?

Pavol Hejný | Frontend developer

Pro koho je přednáška určena:

Programátoři (hlavně webových aplikací)

O čem tato přednáška bude:

Ukážu vám, jakým způsobem můžete začít tvořit hru, která poběží přímo ve webovém prohlížeči. Jaké frameworky a nástroje využít. Jak co nejefektivněji vykreslovat 2D nebo 3D grafiku na webu a no co si dát pozor.

6+1 oblastí, které oddělují úspěšné e-shopy od neúspěšných

Pavel Tlapák | PavelTlapak.cz | Kouč e-shopů

Pro koho je přednáška určena:

Pro majitele malých a středních e-shopů. Pro markeťáky. Anebo pro ty, kteří e-shop teprve plánují spustit.

O čem tato přednáška bude:

Proč některé e-shopy prodávají za milióny měsíčně a jiné se nemůžou vyhrabat z obratu pár set tisíc za rok? Za 11 let práce zvládáte nebo se s e-shopem hrabete na dně. Ukážu vám, na čem musíte zamakat. A ať s tím můžete začít hned, přihodím i pár tipů, které už pomohly nejen desítkám mých klientů posunout svůj e-shop na vyšší level.

Jak a proč začít s dovozem

Lucie Haberlová | Podnikáme v importu

Pro koho je přednáška určena:

Pro začínající i pokročilé e-shopaře, i pro ty, kdo o založení e-shopu teprve uvažují.

O čem tato přednáška bude:

Spotřební zboží stojí v Asii pár korun. Většina lidí si ho ale stejně raději koupí tady za mnohem víc. Nakupovat v Číně už asi umíte - ale co na téhle dovednosti postavit byznys, který vám nezabere moc času a v pohodě vás uživí? Řeknu vám, co všechno potřebujete vědět, než se do dovozu a prodeje zboží z Asie pustíte. Od jednání s dodavatelem, přes platbu, dopravu, Incoterms, až po uvedení na trh a prodej.

No limits?!

Lukáš Krčil | CEO Digital Brain

Pro koho je přednáška určena:

Pro všechny, kteří chtějí posunout svoje limity a podívat se pod pokličku toho, jak o stavění businessu přemýšlíme v Digital Brain.

O čem tato přednáška bude:

Myslíte, že dokážete cokoliv? Nebo, že něco prostě nejde překonat? Příběh o tom, jak k limitům přistupuju ve svém životě a jak mi jejich pochopení pomáhá při stavbě Brainu.

Zajimave funkce Bobrilu

Boris Letocha | Quadient s.r.o. - Head of Department

Pro koho je přednáška určena:

Pro ty co zajima Bobril. Ci pro uzivatele konkurencnich JS frameworku pro inspiraci.

O čem tato přednáška bude:

Kratce predstavim funkce ktere ve vetsine JS frameworku nenajdete.

Jak nám obsahový marketing na Včelišti zachránil podnikání

Josef Řezníček | Včeliště (zakladatel)

Pro koho je přednáška určena:

Pro lidi, kteří mají malý podnik, nebo jsou živnostníci a chtějí růst, mít víc zákazníků a objednávek. Pro marketéry, kteří chtějí vidět, jaký dopad může mít obsahový markeitng na firmu.

O čem tato přednáška bude:

Příběh o tom, jak nám obsahový marketing zachránil marketingovou agenturu Včeliště. V čem nám dnes obsah pomáhá a jak jsme dokázali to, že se nám každý den ozývá několik zájemců o naše služby.

Jak přežít neúspěch a nakonec zvítězit!

Edita Dostálová | Vyfakturuj.cz SimpleShop.cz

Pro koho je přednáška určena:

Pro ty, co o sobě občas pochybují. Pro lidi, co hledají nové cesty k úspěchu. Pro Vás, co se odmítáte vzdát, i když jste od života dostali pár ran pěstí.

O čem tato přednáška bude:

Za každým úspěchem bývá řada neúspěchů. Co dělí úspěšné od neúspěšných? Je to pár věcí, které se dokola opakují v příbězích známých a slavných osobností. I oni měli obrovskou řadu neúspěchů a životních krachů, byli na mizině, ale nakonec je znal celý svět. Henry Ford, Steve Jobs, Tomáš Baťa, atd. Čím se lišili od ostatních, jaká pravidla dodržovali?

Chatbot v Kiwi: sny a realita

Jaroslav Kubíček | developer @ Kiwi.com

Pro koho je přednáška určena:

Pro devs & produkťáky, které někdy napadlo vytvořit chatbota - prezentace se bude skládat z popisu důvodů, které nás dovedly k současnému výsledku a jaké jsme zvolili technické řešení.

O čem tato přednáška bude:

Zpožděný či zrušený let, hurikán nebo stávka letištního personálu - prodejem letenky nic nekončí, spíše začíná. Tato přednáška bude o jedné vizi, která měla ultimátně vyřešit vysokou zátěž na customer service, a o tom, že realita není tak přímočará. Dozvíte se, jakým způsobem jsme implementovali chatbota a jaké jsme nakonec zvolili řešení.

Pohádka o tom, jak Tenvelkej za oceán letěl.

Zdeněk Horák | Tenvelkejcz - Dělám lepší Google Maps

Pro koho je přednáška určena:

Pro všechny, kteří se chtějí dozvědět.... - jak je těžké(lehké) se dostat na Summit od Google, kde bylo 74 lidí z celého světa - něco o komunitní práci LocalGuides - jak tvořím komunitu na Google+

O čem tato přednáška bude:

Za sedmero horami za sedmero řekami žil Tenvelkej a jednoho krásného dne dostal pozvánku na Local Guides Summit do San Francisca .... samou radostí proboural málem strop v podkroví .... chcete vět jak to bylo dál? Hlasujte pro mou přednášku! Díky

Dejte šanci Event Sourcingu

Antonín Stoklásek | BSC Praha, Technical Team Lead

Pro koho je přednáška určena:

Všem, hlavně tedy vývojářům, kteří vyvíjí komponenty v duchu microservices a nechtějí pouze vyvinout distribuovaný monolit, který je bude budit v noci hrůzou ze spaní.

O čem tato přednáška bude:

O základních principech Event Sourcingu, o tom jaké má tento přístup výhody a úskalí a proč o něm uvažovat pro aplikaci microservice architektury. Ukázka aplikace Event Sourcingu a CQRS přístupu s pomocí JavaEE a Apache Kafka spolu s dalšími technologiemi.

Hlava jako švýcarský nůž

Pavel Brozek | #dreamBig / API for IT talents

Pro koho je přednáška určena:

Těm, kteří fandili MacGyverovi, spíše jeho stylu myšlení, než technickému řešení o dvou párátkách, lepidle a motorovém oleji.

O čem tato přednáška bude:

O myšlení pro dobu digitální. Od psychologa neočekávejte žádné technické návody o pájení obvodů. Naopak se připravte na chaotické zamyšlení nad tím, co utváří naše myšlení, a že z nás dělá nejenom toho, kým jsme, ale i ukrývá člověka, kterým můžeme být.

Hlavními partnery byli

Dalšími partnery byli

Mediálním partnerem byl

Barcamp Hradec Králové 2017

Pořádá "Spolek Barcamp Hradec Králové"